Slovo cosplay vzniklo spojením dvou anglických slov – costume play, což bychom do češtiny přeložili jako kostýmová hra. Z toho je zřejmé, že cosplay není jen oblek, ale i vystupovaní dane postavy. Takovému člověku, který nemá jen důkladně propracovaný kostým, ale i charakter postavy se říká cosplayer.
Cosplayer má širokou škálu oblastí, ze kterých si může charakter vybrat. Mezi nejrozšířenější odvětvím tohoto fenoménu určitě patří anime. Dále se vybírají charaktery z mangy, což úzce souvisí s anime, protože se jedná o jeho kreslenou formu, která je velice podobná komiksům, nebo z nejrůznějších sci-fi a fantasy filmů a knih.
Jak již bylo zmíněno, cosplay není pouze o kostýmu, líčení a vlasech. Důležitou součástí je charakter a chování postav, často tak můžeme slyšet i známé hlášky, nebo oblíbená slova a celkově si tak představit, jaké by to asi bylo reálně se s postavou bavit.
Ačkoliv by spousta lidí řekla, že tento trend vznikl v Japonsku, není tomu tak. Nejdůležitější událost se odehrála roku1939, a to celosvětově první festival science fiction, kam dorazil Forrest J. Ackerman s přítelkyní převlečeni do kostýmů. Rok na to se konal druhý festival a tam, dle vzoru párů už přišlo mnohem více kostýmovaných nadšenců. Dnes už se fenomén rozšířil po celém světě. Od USA, přes Evropu, až v Japonsku najdeme cosplayerské komunity. I my v České republice máme nejednu akci. Například v Brně se každoročně pořádá festival Animefest, na který se sjíždějí nadšenci nejen z Čech.
A jak takový kostým vytvořit?
Žádný přesný postup, jak na cosplay asi neexistuje. Na internetu najdeme různé návody či video návody, která do začátku určitě pomohou a napoví. Prvotní a hlavní nápovědou je však samotná postava. Důkladně si prohlédnout její vzhled a toho se držet. Dále stačí už jen zapojit svou kreativitu a zručnost. No a když ani jednu vlastnost člověk nemá, samozřejmě se da celý kostým většinou koupit, ale správný cosplayer si ho vytvoří sám.