3D tisk zažívá rozmach, ale dávno nejde o technologii, kterou využívají jen vědci ve svých laboratořích. Na stolních 3D tiskárnách už může tisknout každý.
Co všechno může vzejít z 3D tisku a co vám vyrobí na zakázku?
3D tisku se říká také aditivní výroba a jde o technologii, při které se díky aditivním procesům postupně skládají jednotlivé vrstvy materiálu tak, aby z nich mohl vzniknout celý objekt podle dané předlohy. Tato technologie je poměrně stará, začalo se na ní pracovat již ve třicátých letech dvacátého století a je jasné, že od té doby si 3D tisk prošel výraznými změnami. Dnes už se mluví o celých domech vytvořených za pomoci této technologie, úspěšně ji využívají vědci i lékaři a v budoucnu by to mohlo znamenat obrovský pokrok pro celé lidstvo. Na malých stolních 3D tiskárnách si pak můžete vytisknout i vy nejrůznější předměty. Kdo si netroufá, může využít možnosti zakázkového 3D tisku.
Kroky, které vedou k úspěchu
Zakázkový 3D tisk je čím dál oblíbenější, touhu po těchto produktech pak často vyvolává zvědavost. Přece jen je to vlastně malý zázrak a v budoucnu se můžeme možná dočkat obrovských změn v různých odvětvích a to právě díky moderním 3D tiskárnám. K tomu, aby mohl být model na tiskárně proveden, je zapotřebí digitálního modelu, podle kterého pak výsledný produkt vzniká. A to právě postupným přidáváním jednotlivých vrstev. Je potřeba využít hned několik kroků, které na sebe navazují, a tím se dá nakonec vytvořit téměř cokoliv. Nejčastěji se pak tiskne z plastu, ze skla nebo z kovu. Vědci využívají i možnosti tisknout z buněk.
Pokrok ve vědě i lékařství
Právě vědcům asi usnadňuje práci 3D tiskárna nejvíce. 3D tisk se využívá ve výzkumných laboratořích, je populární pro oblast vesmíru a je využíván i pro nejrůznější experimenty v oblastech medicíny. I pro zdánlivě obyčejný průmysl má ale velký smysl. Není totiž už takovým problémem nechat vytisknout produkty denní potřeby, spotřební zboží a podobně. Pro vědce ale může tato technologie vést až k obrovskému průlomu ve zdravotnictví.
I v domácnosti se ale výsledné produkty ze 3D tiskáren mohou hodit, lze totiž vytisknout hračky, součástky, klidně i dekorace a obdobné malé předměty nebo třeba náhradní díly, které využije každý kutil. Nadšenci do moderních technologií mohou začít jásat. Jinak se tato technologie hojně využívá v oblasti stavebnictví, ale třeba už i v umění.
Jelikož se dočkáváme neustálého vývoje, je jen otázkou času, kdy přijde znovu něco nového, co nám všem možná změní životy.