Pod pojmem bungalov si snadno vybavíme nízký dřevěný či zděný domek na rovném pozemku, s terasou spojenou s domem francouzskými okny a stáním pro automobil, které často působí, že je stejně velké jako dům samotný. V tomto článku vynecháme typické výhody jako rychlost realizace stavební firmou či bezbariérový přístup, ale zaměříme se spíše na ty psychologické – proč tolik lidí preferuje malinký domek a proč se tolik nehrnou do rekonstrukcí starých velkých domů, kterých již stojí a třeba zbytečně chátrají?
Vlastnit méně je osvobozující.
Půda nebo sklep k domu skýtá jedno nebezpečí: nezřízené hromadění věcí. Když je totiž máme kam uložit, nic nás netlačí k tomu je pravidelně třídit, redukovat, případně si udržovat přehled, jaké předměty vlastníme. Věci, které se někde kumulují, nám většinou dobře neslouží, zapomeneme, že je máme, nebo je nemůžeme najít ve chvíli, kdy je nutně potřebujeme. Navíc se můžeme zamyslet nad tím, jestli skutečně všechny věci, především ty s vyšší pořizovací cenou, musíme vlastnit. Nástroje typu motorová pila, parní vysavač či sezónní sportovní potřeby jako lyže nebo kajaky se mnohdy více vyplatí si půjčovat, případně je sdílet s širší rodinou.
Co se týče obytné plochy, menší domy mají výhodu snazšího úklidu. Pokud nejsme nároční na prostor a nepotřebujeme od zbytku rodiny utíkat, dokážeme si užít každou místnost na plno. A pokud máme děti, malý dům jim přinese do budoucna velmi důležitou výzvu: přiměje je vyletět z hnízda! Rekonstruovat starý dům je proti tomu loterie – nevíme, jací kostlivci na nás vykouknou za další zdí, dispozice jsou většinou dané a nemusí nám vyhovovat. A v době stoupání cen energií nebude starý dům nikdy úsporný. Každý jsme ale jiný a miska vah se přesune tam, kde jsou naše preference – někdo zkrátka touží po malém domku s kouskem zahrady na grilování, jiný miluje ducha starých dob a potřebuje hodně prostoru. A všechny možnosti jsou v pořádku!