Pozorovali jste někdy stavební techniky a dělníky v akci při nějaké výstavbě či rekonstrukci? Ono to také všude nejde, je mnoho staveb, které jsou ohraničené a veřejnosti nepřístupné, takže se jen můžete dohadovat, co se asi uvnitř odehrává, ale existují i stavby, které jsou viditelné poměrně dobře. Vodní stavby.
v vodním stavbám řadíme například mostní konstrukce včetně pilířů, nábřežní navigace a zdi, lávky pro pěší přes řeku, různé technické lávky např. pro plynové potrubí, a také říční jezy. Mnohé z těchto staveb využívají i speciální ocelový výrobek, který z železáren putuje na trh s obchodním názvem štětovnice.
Co si pod tím máme představit? Je to přibližně deset milimetrů silný plech, zohýbaný do tvaru, který v půdorysu připomíná vaničku. Na obou koncích vaničky jsou zhotovené kotevní zámky, do kterých se navzájem zaklesnou další štětovnice, a jejich spojením vzniká dlouhá, a mnohdy i vysoká ocelová hradba.
Štětovnice larseny se zapouští hydraulickým ramenem ve svislé poloze do říčního dna a slouží tu ke dvěma účelům. Za prvé mohou zpevnit kamenný val, který je základem při výstavbě a rekonstrukcích jezů. Můžete se s tím setkat na některých říčních úsecích v České republice, například na Lužnici, na Berounce či na Sázavě. Velmi dobře patrné štětovnice nelze přehlédnout na jezu v Plané nad Lužnicí a v Soběslavi. Životnost tohoto materiálu při kontaktu s vodou dosahuje několika desítek let, kupříkladu v Černošicích na Berounce sloužila štětovnice na jezu u Blukského mlýna dvaapadesát let.
Za druhé se štětovnic využívá při zakládání vodních staveb, kdy brání průniku vody na samotné pracoviště. Ocelové profily se zapustí do dna a odkloní tím pádem vodu do jiného místa, kde stavebním činnostem nepřekáží a nebrání. A máte-li zájem sledovat tyto stavební činnosti alespoň z povzdálí, je to možné, a někteří lidé je dokonce natáčí na videozáznam a publikují jej na Internetu.