Dějiny odívání Evropy tradujeme už od doby raného středověku, právě po zániku tehdejší Římské říše. V té době v Evropě začalo vznikat spoustu nových států. V tomto období i u vznešených vrstev byl oděv často velmi jednoduchý a nevyznačoval se výraznějším zdobením. Mužský oděv se skládat ze svrchní a vrchní tuniky, kdy právě její délka rozhodovala o tehdejším společenské postavení jeho majitele. Gotika se naopak vyžívala v mnohotvárnosti, který měl do jisté míry zdůraznit linie postavy. Španělská móda se zase vyznačovala svým upnutým střihem, no vlastně se není ani čemu divit. Možná se inspirovala právě španělskými mravy, které měly stejný hendikep. Barokní móda Girltime se inspirovala hlavně francouzským dvorem a na rozdíl od té renesanční neměla v každé zemi svoje jedinečné ztvárnění.
- Gotické odívání
Gotická kultura a odívání bylo typické pro evropskou módu 14. a 15. století. Ta se vyznačovala různorodým střihem, který měl nespočet variancí. V tomto období také můžeme obdivovat nový druh zapínání. Doposud se používala hlavně šněrování a právě tato doba dala možnost spatřit světlo světa knoflíkům a knoflíkovým dírkám. Mužský i ženský oděv měl za úkol hlavně podtrhnout mužské a ženské přednosti.
- Renesanční kultura
Jako kolébku renesance můžeme považovat severní Itálii, která do jisté míry ovlivnila i oblékání. Typickým prvkem odívání byl jakýsi harmonický ideál. Mužský oděv až na malé výjimky se nelišil od předcházejícího období. I zde jsme mohli obdivovat přiléhavé kabátce a nohavice, které zdůrazňovali mužské linie. V tomto období ženy s oblibou nosily nejrůznější síťky a závoje.
- Baroko
Právě baroko mělo za úkol sloužit jako ostrý kontrast renesance. Ať už stavby, umělecká díla nebo právě móda měla vyvolávat silné emoce a ohromovat svou velkolepostí, bohatým zdobením a krásou.