Bez černý patří mezi jednu z nejčastěji užívaných léčivých bylin. Budete-li si chtít na bezinkový sirup nasbírat černé plody sami, narazíte na keř téměř všude. Kolem cest, na krajích lesů, loukách i v parcích. Bezinky nesbírejte u silnic. Vybírejte si čistá prostředí, ideálně mimo rušná města. Při sběru nekonzumujte syrové plody, které jsou silně projímavé. Vyrobit z nich můžete, ale mnoho zdravých pochutin. Marmeládu, vína, likér i sirup. Bezinkový sirup oceníte především v podzimním a zimním období. Nejen, že vám pomůže k posílení imunitního systému, ale léčivě bude působit i v případě, kdy jste chřipkou již onemocněli. Pomáhá při virových i bakteriálních infekcích. Působí jako antioxidant. Černý bez sirup https://eshop.koldokol.cz/bezinkove/ je nejen chutný, ale může se použít k ochucení palačinek, jogurtů nebo tvarohů.
Sirup z bezinek musíte vždy tepelně zpracovat. Syrové bezinky mohou být jedovaté. Na sirup nasbírejte 1 kg dostatečně zralý plodů. Otrhejte a zalijte studenou vodou. Odstavte na teplé místo a nechte 24 hodin vylouhovat. Do výluhu přidejte šťávu z jednoho citronu nebo limetky, půl lžičky skořice, 5 ks hřebíčků. Může být trocha badyánu. Výluh vařte po dobu 20 až 25 minut. Po uvaření odstraňte z výluhu koření. Rozvařené bezinky rozmixujte tyčovým mixérem a přeceďte přes cedník nebo čisté pláténko. Přisypte 700 g cukru, nejlépe třtinového. Vařte po dobu 20 minut. Cukr musí být důkladně rozpuštěný. Vařte do zhoustnutí, dokud nebude mít tekutina hustotu sirupu. Při vaření se obrňte trpělivostí, trvá poměrně dlouhou dobu.
Horký sirup přelijte do suchých čistých sklenic. Uzavřete a uchovejte na chladném místě. Sirup můžete přidat do čaje nebo si připravit osvěžující šťávu. Užívat lze také jen po lžičkách. Přidáte-li do sirupu rum, vyrobíte chutný bezinkový likér.
Bobulemi z černého bezu můžete barvit látku na fialovou až šedočernou.